Sayfalar

28 Ağustos 2008 Perşembe

Sorular ve Cevaplar

Yapı Bilgi Sistemi ve Revit MEP, uygun maliyetli ve çevreye uyumlu tasarımları daha hızlı ve daha iyi proje koordinasyonu ile üretmenizi sağlar.
Revit MEP, mekanik ,elektrik ve sıhhi tesisat mühendislerinin ve teknikerlerin mantığıyla çalışır, yaratır, tasarlar ve proje çizimlerini üretir. Revit MEP, mühendisler ve tasarımcıların, projelerini inşa etmeden önce, inşa etmişçesine bilgisayar ortamında modellemesine olanak sunar, böylece aynı proje üzerinde çalışan mimarlar ile elektrik ve tesisat mühendislerinin koordinasyonunu ve tasarım hatalarının en alt düzeye inmesini sağlar.
Autodesk’in YAPI Bilgi Sistemi Platformu Revit’in bir üyesi olan Revit MEP parametrik çalışma mantığı sayesinde, projede yapılan herhangi bir değişik plan, kesit ve görünüşlere anında ve otomatik olarak yansır.

1)Genel ürün bilgisi

1.1)Neden AutoCAD Revit MEP Suite’e geçmeliyim?

AutoCAD ® Revit ® MEP Suite yazılım yatırımınızı maksimum avantaja dönüştürür. Paket hem yıllardır bilip kullandığınız AutoCAD’in Tesisat Mühendisliği için geliştirilmiş çözümü AutoCAD MEP hem de Yapı Bilgi Sistemi platformu Revit’in Tesisat Mühendisliği için geliştirilmiş çözümü Revit MEP yazılımlarının ikisini birden içerir. Böylece AutoCAD’e yaptığınız eğitim ve teknoloji yatırımınızı korur, mevcut verilerinizi kullanmaya devam ederken, hesap ve analizlerinizi hızlandırır, dökümantasyon ve sunumlarınızın koordinasyonunu sağlarken Yapı Bilgi Sistemi platformuna yumuşak geçişi ve ilerlemenizi sağlar.

1.2) Revit MEP 2009'a içerik olarak neler eklendi?

· Ticari kondenser birim kapasitesi 130 tona kadar
· Hava-soğutma ve su-soğutma dikey paket sistemleri 60 tona kadar
· Yatay ve dikey bant sürüşlü DX ve CW fan coiller, kabinli fanlar, tavan monteli fan coiller
· Paketlenmiş klima santralleri 25 tona kadar
· Gazlı ve elektirikli ticari çatı üniteleri 130 tona kadar
· Yüksek verimli su kaynaklı ısı pompaları(WSHP) 20 tona kadar
· Hareket ve gün ışığı sensörleri
· Revit® Architecture aydınlatma katologları ile Revit MEP katalogların güçlendirilmesi
· Hacimsel ve direk-indirekt aydınlatmalar

2)Teknoloji


2.1) Revit MEP 2009'u kullanarak çevreye uyumlu(sustainable design) bir tasarım nasıl oluşturabilirim?

Dinamik olarak Yapı Bilgi Sistemi ile etkileşim içinde olan hazır kanal, boru ve elektrik boyutlandırma araçları ve hazır termal yük analizi araçları, tasarımın performansını maksimum verimlilik için optimize etmeyi sağlar. Gölge analizi için hazır araçlar gün ışığı optimizasyonuna yardım eder. Enerji analizi, CFD ,gün ışığı ,güneşten faydalanma ve bunun gibi birçok yapı performans analizi araçlarıyla yapı tasarımlarını en iyi duruma getirir. .Buna ek olarak GbXML formatında veri alışverişi ve uygulama geliştirme arayüzü IES (Virtual Environment) gibi endüstri standard araçları kullanmaya olanak verir.

2.3) Autodesk MEP de çevreye uyumlu tasarım yardımı için ne gibi ekipmanlar içerir?

AutoCAD Revit MEP Suite de ki çevreyle uyumlu tasarım ekipman içerikleri:
· Kanal Boyutlandırma (AutoCAD MEP, Revit MEP)
· Boru Boyutlandırma (Revit MEP)
· Sıhhi tesisat armatür ünitesinin boyutlandırılması (AutoCAD MEP, Revit MEP)
· Elektrik besleyicilerinin boyutlandırılması (Revit MEP)
· Panel yükleri listesi (AutoCAD MEP, Revit MEP)
· Isıtma/soğutma yükleri hesabı (Revit MEP)
· Güneş gölgelendirmesi (Revit MEP)
· gbXML aktarma, IES’e işlemek, ve diğerleri (AutoCAD MEP, Revit MEP)
· API – IES bağlantısı (Revit MEP)
· API - Elite yazılım bağlantısı (AutoCAD MEP)
· API - EC-CAD® bağlantısı(AutoCAD MEP)


3)Yükleme, Konfigürasyon ve Lisans

3.1)Ne gibi sistem gereksinimi ve donanıma ihtiyaç vardır?

Revit MEP2009 yazılımını çalıştırmak için tavsiye edilen donanım ve işletim sistemi istekleri, www.autodesk.com 'da bulunabilir.

3.2) Autodesk's MEP yazılımı uygulamsında 64-bit faydalanılınabilir mi?

AutoCAD MEP 2009, 64-bit versiyonu bulunmaktadır. AutoCAD Revit MEP Suite paketinde de yer almaktadır.
Revit Mep 2009 da 64-bit versiyonu bulunmamaktadır.Ancak 64-bit bir işletim sisteminde 32-bit bir uygulamayı çalıştırmak mümkündür. Eğer 32-bit işletim sisteminizde 4 gb Ram’e sahipseniz sistem max. 3 gb görmeye tanımlı olsada Revit MEP, 4 gb Ram’inizi kullanabilir.

3.3) Autodesk MEP yazılımı , Windows Vista da çalışır mı?

AutoCAD MEP 2009 ve the AutoCAD Revit MEP Suite 2009 ürünlerinin hepsi
Microsoft® Windows Vista® Home Premium, Ultimate, Business, and Enterprise versiyonlarını desteklemektedir. Buna ek olarak her iki üründe, Vista’ nın yeni yeteneklerinden faydalanır, özellikle DWG ve DWF dosyalarını Windows Explorer da thumbnail ön izlemesi, DWG dosyasında, txt, mtext ve çizim özelliklerindeki text dizinlerinin düzenlenmesinde Windows Vista arama araçlarından faydalanılır.

32 bit Environment:
Windows XP Professional SP 2 (tavsiye edilir)
Windows XP Home SP 2
Windows Vista Ultimate
Windows Vista Enterprise
Windows Vista Business
Windows Vista Home Premium

64 bit Environment:
Windows XP Professional x64, SP 2
Windows Vista Ultimate
Windows Vista Enterprise
Windows Vista Business
Windows Vista Home Premium


4)Uyumluluk ve Birlikte Çalışabilirlik

4.1) Autodesk MEP yazılımı ile müşterilerimin taleplerini nasıl karşılayabilirm?

Autodesk MEP yazılımı, AutoCAD MEP veya Revit MEP arasındaki dijital tasarım bilgilerini ve proje içieriğindeki disiplinlerarası transfer bilgilerini tamamlayarak iş akışını düzenlemek üzere geliştirilmiştir.

4.2) Revit MEP 2009 yazılımı önceki versionlarıyla uyumlumudur?

Evet. Daha önceki sürümlerle üretilmiş dosyalar açılabilir, fakat eski sürüm formatında kaydetmek mümkün değildir.

4.3)AutoCAD MEP 2009 ve Revit MEP 2009 dosyaları birlikte çalışabilir mi?

Autocad MEP ve Revit MEP yazılımlarındaki çizim dosyaları (2D DWG dosyaları) “Export to AutoCAD” özelliğiyle birbiri arasında değiştirilebilir. Dosyalar AutoCAD MEP'den export edip, International Alliance IFC standartları altında Revit MEP’e import edilebilir. Bunun yanında Revit MEP yazılımının ASIC katı modelleri okuma ve çalıştırma yeteneği vardır. Bu yetenek kullanıcılara kendi modellerini AutoCAD MEP yazılımından export etme ve daha sonra Revit MEP veya Revit Architecture yazılımında 3D bilgi sisteminde çalışmak için import etme veya link olarak atayabilme imkanını tanır.


4.4)Üçüncü-parti uygulamalar Revit MEP 2009’ la çalışabilr mi?

Kullandığınız üçüncü-parti uygulamalarınız Revit MEP 2009’la çalışıp çalışmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için uygulamanın geliştiricileriyle irtibat kurmalısınız.

5)Danışmanlık,Eğitim,Destek

5.1)Revit MEP yazılımı için gerekli Teknik desteği nerde bulabilirim?

Teknik destek için bize başvurabilirsiniz. www.grafcad.com adresinden sitemize ulaşabilir, info@grafcad.com adresinden elektronik posta ile iletişim kurabilirsiniz. atabilirsiniz. Autodesk, yazılım dökümanları, el kitapları, ve sizin sorularınızın cevapları için büyük bir kaynaktır. Buna ek olarak Autodesk® Subscription (abonelik) ile, Autodesk’ten direkt web tabanlı teknik destek alır, kendi-kendinize eğitim araçları ile yeteneklerinizi geliştirebilir, üyelere özel abonelik web sayfalarından yazılım yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

5.2)Eğitim için ne gibi olanaklar var?

Revit MEP eğitimi için detaylı bilgi almak üzere şirketimize başvurabilirsiniz.(http://www.grafcad.com/)

6)Abonelik

6.1) AutoCAD Revit MEP Suite’te abonelik almanın ne gibi faydaları vardır?


Autodesk Aboneliği ile, abone olduğunuz Autodesk yazılımının son sürümüne ulaşır, zaman zaman yayınlanan yazılım eklentilerine anında erişir, Autodesk’ten direkt web tabanlı teknik destek alır, kendi-kendine eğitim araçları ile yeteneklerinizi geliştirebilir, üyelere özel abonelik web sayfalarından yazılım yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. Yıllık belirli bir abonelik ücreti, yükseltme (upgrade) alımlarına göre daha avantajlı olabilirken, aynı zamanda şirketinizin bütçelemesinde de kolaylık sağlar.

Tasarım araçlarınızı güncel tutmak, en ileri seviyede kullanmak ve teknoloji yatırımınızdan en fazla geri dönüşü alabilmek için, Autodesk Aboneliğini tercih ediniz.

Hiç yorum yok: